Z historie vzniku SK OB BETA Třinec.

Sportovní klub orientační běh Beta Třinec vznikl 11.11.1993, kdy byl také zaregistrován u MV ČR jako občanské sdružení. Jeho zakladateli a zároveň majiteli se stali p. Bohuslav Sikora a Pavel Stebel. Byl to v té době první samostatný SK na Třinecku.
Na první valné hromadě, která se konala 12.prosince 1993 bylo přítomno 32 "nových"- zakládajících členů. V zrcadlovém salónku KD v Třinci byl za presidenta tohoto SK zvolen ing. Jiří Gawel, prvním předsedou se stal Bohuslav Sikora a hospodářem Pavel Stebel.
SK OB BETA Třinec se od prvopočátku stal velkou sportovní konkurencí nejen dosud jedinému oddílu orientačního běhu TJ TŽ, ale také pro všechny oddíly orientačního běhu ve Slezské oblasti – Moravskoslezský krajský svaz.

Mezi jeho nejlepší běžce patřili :

Dorostenecký a juniorský reprezentant ČR Robert Heczko, jeho sestra, dorostenecká reprezentantka Kateřina Heczková, dorostenecký reprezentant ČR Tomáš Sikora a jeho bratr Petr Sikora, Robert Hudzieczek, Olga Skarková, Jitka Drabinová a bratři Ondřej a Tomáš Kadlubiecovi. Tito všichni sklízeli úspěchy – medaile nejen v ČR , ale také v Polsku, na Slovensku, Dánsku, Maďarsku a také na slavném O-ringu ve Švédsku. Velmi úspěšně si vedli také v Lyžařském orientačním běhu, kde hlavně R.Heczko, T.Sikora a R. Hudzieczek sbírali medaile z mistrovství České Republice. Na valné hromadě , která se konala 28.listopadu 1998 v rekreačním středisku v Tyře, byl novým presidentem SK zvolen ing. Jakub Trojek. K dnešnímu dni se v tomto klubu registruje 73 členů a přicházejí další. Mezi jeho současné nejlepší běžce patří sestry Marie a Markéta Žabkovy, bratři Tomáš a Michal Sedláčkovi a Michal Bialožyt. Trenérskou činnost mají především na starosti manželé Ivana a Radek Szturcovi , Pavel Stebel, Jakub Trojek, Bohuslav Sikora.


Náplní SK OB BETA je rozvoj sportovních aktivit mládeže v Třinci a výchova mladých adeptů (talentů) orientačního běhu na Třinecku a v blízkém okolí. Samostatná činnost – spočívá v týdenním tréninku, který probíhá na 7. ZŠ na Sosně, účast na závodech Moravskoslezského krajského svazu, účast na závodech MORAVA (žebříček "B"), účast na závodech v ČR – MČR (žebříček "A") a účast na závodech v zahraničí.

SK pořádá pro své běžce pravidelné jarní soustředění (spolu s Hanáckou oblastí), prázdninové soustředění (tábor) na VIDNAVĚ a zimní soustředění (prosinec) ve Vysokých Tatrách (Štrbské Pleso). Sportovní klub orientační běh BETA Třinec je samostatný SK a proto veškeré finanční prostředky pro svou sportovní činnost musí hledat u sponzorů a přes reklamní činnost.